Home » Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme » Elektrik Faturası Ödeme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrik Faturası Ödeme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrik Faturası Ödeme

 

Kendini sürekli yenileyen teknolojiye ayak uydurmak bazen çok zor olmaktadır. Son dönemde elektrik dağıtım ve satım hizmetlerinin birbirinden ayrılarak farklı kurumlar aracılığıyla yapılabilmesi de tüketicilerin aklını karıştırmaya başlamıştır. Eskiden tek elden direkt olarak kurumun veznelerinden yapılabilen ödemeler, günümüzde birçok yerden yapılabilmekte ve bir şekilde hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde çalışan insanlar fatura ödemeleri için ayıracakları zamanı daha yararlı işlere kanalize etme şansını böylece yakalamıştır.

Artık telefon, doğalgaz, su ve birçok ödemeyi internet ortamından yapabilmekteyiz. Bunun için bir banka hesabınız olması gerekiyor. Ancak hala eski yöntemlerle ödeme yapmak isterseniz gerek bağlı bulunduğunuz elektrik şirketinin gerek PTT ve banka veznelerinden de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Elektrik faturası ödeme işlemleri de diğer faturalarla aynıdır. Sadece abone ya da müşteri numaranızı aklınızda tutmanız biraz zor olacağından veznelere giderken bir faturanızı yanınızda bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bankalar üzerinden yapacağınız ödemelerde anlaşmalı olan yerleri tercih ederseniz, ödemeniz sırasında talep edilebilecek masraftan da muaf olursunuz. Bankalar da müşterilerine en ideal hizmeti sunmak adına, sıra numarası verme yoluna gitmişlerdir. Ancak her halükarda yoğunluk olduğunda zamanınızı alacak olan bu işlemden ziyade internet bankacılığını ya da anlaşmalı sitelerden direk ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz.

Sanal ortamları bu işlemler için kullanmanız boşa enerji ve zaman tüketiminin önüne geçmenizi sağlar. Faturalarınızın eposta adresinize gelmesini tercih ederek ağaçların gereksiz yere kesilmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca evlere dağıtılan faturaların kaybı ya da tahribi yüzünden birçok kullanıcı mağdur olmaktadır. Ödemelerin gecikmesi ihtar alıp elektriğinizin kesilmesinin yanı sıra yeniden açtırma masrafı ve gecikme faizi ödemenize de neden olur. Bu nedenle günümüzde kullanılan en doğru yöntem internet üzerinden yapılan ödemelerdir. Bankanızın internet sitesinden yapacağınız her ödemenin makbuzuna üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen ulaşıp çıktısını alabilirsiniz. Elektrik faturası ödeme işlemini yapmayı sürekli unutuyorsanız, otomatik ödeme talimatı vererek bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Ancak otomatik ödemenin yapılacağı hesapta fatura tutarını karşılayacak kadar para olmasına dikkat etmelisiniz. Bu durumda ödeme gerçekleşmeyecek olsa da sistemde kayıtlı cep telefonu numaranıza mesaj yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Haberler Haberler